;
راز خوشمزگی کیک خرما و فوت و فن کیک خرما خوشمزه و خانگی - مُچُم
راز خوشمزگی مرغ شکم پر و فوت و فن مرغ شکم پر رستورانی

راز خوشمزگی مرغ شکم پر و فوت و فن مرغ شکم پر رستورانی

راز خوشمزگی مرغ شکم پر راز خوشمزگی مرغ شکم پر و فوت و فن مرغ شکم پر رستورانی در سایت مچم.امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گیرد. مرغ شکم‌پر، یکی از جمله …

راز خوشمزگی ترشی یونانی و فوت و فن ترشی یونانی خوشمزه و خانگی

راز خوشمزگی ترشی یونانی و فوت و فن ترشی یونانی خوشمزه و خانگی

راز خوشمزگی ترشی یونانی راز خوشمزگی ترشی یونانی و فوت و فن ترشی یونانی خوشمزه و خانگی در سایت مچم.امیدواریم این مطلب مورد توجه شما عزیزان قرار گیرد. ترشی‌ها، به عنوان افزودنی‌هایی لذیذ …

راز خوشمزگی جوجه کباب مکزیکی و فوت و فن جوجه کباب مکزیکی خوشمزه و خانگی

راز خوشمزگی جوجه کباب مکزیکی و فوت و فن جوجه کباب مکزیکی خوشمزه و خانگی

راز خوشمزگی جوجه کباب مکزیکی راز خوشمزگی جوجه کباب مکزیکی و فوت و فن جوجه کباب مکزیکی خوشمزه و خانگی در سایت مچم.امیدواریم این مطلب مورد توجه شما عزیزان قرار گیرد. جوجه کباب …

راز خوشمزگی کیک خرما

کیک خرما بدون شکر کیک خرما معصومه رسولی کیک خرما ساده کیک خرمایی یخچالی کیک خرما و کنجد طرز تهیه کیک خرما کیک خرما با ماست کیک خرما با شیر

راز خوشمزگی کیک خرما و فوت و فن کیک خرما خوشمزه و خانگی در سایت مچم.امیدواریم این مطلب مورد توجه شما عزیزان قرار گیرد.

کیک خرما، یک دسر بین‌المللی بسیار خوش طعم و غنی از مواد مغذی است که با انواع مختلفی از مواد اولیه پخته می‌شود. این کیک، با داشتن بافتی سفت و مغذی، به عنوان یک وعده میانی کامل شناخته می‌شود و در عین حال، به دلیل ارزش غذایی بالا، گزینه‌ای مناسب برای رژیم‌های غذایی محسوب می‌شود. برای افزودن طعم و بافت، امکان اضافه کردن گردوی خرد شده به کیک وجود دارد. این کیک را می‌توانید با استفاده از هر نوع خرما که ترجیح می‌دهید، تهیه کنید. در ادامه، دستورالعمل کامل پخت کیک خرما را برایتان شرح خواهیم داد.

مواد اولیه برای تهیه کیک خرما به روش اول

آرد گندم: ۲ و ۱/۲ لیوان دسته‌دار فرانسوی

تخم مرغ: ۳ عدد

شکر: ۱ لیوان دسته‌دار فرانسوی

روغن مایع: ۱/۲ لیوان دسته‌دار فرانسوی

خرما پوره شده: ۱ لیوان دسته‌دار فرانسوی

جوش شیرین: ۱/۲ قاشق چای‌خوری

آب جوش: ۱ لیوان دسته‌دار فرانسوی

پودر کاکائو: ۱ قاشق غذاخوری

وانیل: ۱ قاشق چای‌خوری

پودر دارچین: ۱ قاشق چای‌خوری

مغز گردو خرد شده: ۳ قاشق غذاخوری

طرز تهیه کیک خرما

در ابتدای دستور پخت کیک خرما، خرماها را از پوست خارج کنید. برای این کار، خرماها را در کاسه‌ای قرار دهید، هسته‌های آن‌ها را بیرون آورید، سپس با آب جوش روی آن‌ها بریزید و ۱۵ دقیقه صبر کنید تا نرم شوند. پس از آن، پوست خرماها را کنده و آن‌ها را به صورت پوره در آورید.

در کاسه‌ای دیگر، تخم‌مرغ‌ها را شکسته و وانیل را به آن افزوده، سپس با استفاده از همزن به خوبی بزنید تا تخم‌مرغ‌ها کاملا هم زده شوند. به تدریج شکر را اضافه کرده و هر بار به خوبی مخلوط کنید تا یک دست و کشدار شود.

پس از اینکه مخلوط تخم‌مرغ و شکر به خوبی مخلوط و روشن شد، روغن مایع را در حین هم زدن، به آرامی اضافه کرده و ادامه دهید تا همه چیز به خوبی ترکیب شود.

حالا، پوره خرما را به مخلوط آماده شده اضافه نمایید و با سرعت بالای همزن، مواد را برای ۱ تا ۲ دقیقه به هم بزنید تا کاملا یکدست شود.

مواد خشک شامل نمک، آرد، دارچین، کاکائو و جوش شیرین را در کاسه‌ای جدا مخلوط کنید و سه مرحله‌ای به مخلوط خرما اضافه کرده و با استفاده از یک لیسک به آرامی هم بزنید تا خمیر یکنواختی حاصل شود.

فر را از قبل گرم کرده و به دمای ۱۸۰ درجه سانتیگراد رسانده، قالب کیک را چرب کنید و در صورت تمایل، کمی ارده کنجد اضافه نمایید. گردوها را خرد کرده و به مایه کیک افزوده و به آرامی هم بزنید.

مایه کیک را در قالب ریخته و برای خارج کردن حباب‌ها، چندین بار آن را به آرامی بکوبید، سپس در فر قرار دهید و برای ۴۵ تا ۵۰ دقیقه بپزید. پس از پخت، کیک را از قالب خارج کنید.

پس از خنک شدن کیک، آن را با ارده یا گاناش شکلاتی تزیین کنید و با استفاده از مغزهای پودر شده یا خرماهای درسته برای زیبایی بیشتر تزیین نمایید.

طرز تهیه کیک خرما بدون فر

برای پخت کیک خرما بدون استفاده از فر و درون قابلمه، ابتدا مطابق با دستور پخت قبلی، مایه کیک را آماده سازید. سپس یک قابلمه را روی شعله قرار دهید و در آن را بسته تا گرم شود، شبیه به محیط یک فر. در کف قابلمه، یک استند فلزی قرار دهید و مایه کیک را در قالب منتخب خود بریزید.

قالب را بر روی استند داخل قابلمه قرار داده، در اطراف درب قابلمه دم‌کنی بپیچید و درب قابلمه را محکم ببندید. حرارت را به آرام‌ترین حالت ممکن تنظیم کرده و در صورت امکان، از یک پخش‌کن شعله استفاده نمایید. کیک را برای مدت زمانی بین ۵۰ دقیقه تا یک ساعت بپزید و تا ۴۰ دقیقه ابتدایی، درب قابلمه را باز نکنید.

پس از اینکه از پخت کیک اطمینان حاصل کردید، قالب را از درون قابلمه خارج کرده و اجازه دهید تا کیک خنک شود. سپس با استفاده از یک چاقوی تیز، کیک را برش دهید. برای تزیین، می‌توانید از سس گاناش یا پودر قند استفاده کنید و کیک را در ظرف سروی مناسب ارائه دهید.

راز خوشمزگی کیک خرما

در دستور پخت کیک خرما بدون استفاده از شکر، می‌توانید به جای آن از عسل، شیره خرما یا شیره انگور به عنوان جایگزین استفاده کنید. اگر تمایل دارید کیک کمتر شیرین باشد، شیرین‌کننده‌ها را از دستور حذف نمایید.

چنانچه به غذاساز دسترسی ندارید، می‌توانید خرماها را با استفاده از گوشت‌کوب له کنید.

هنگام هم زدن مخلوط با همزن، مرتبا با استفاده از یک لیسک کناره‌های ظرف را تمیز کنید تا تمام مواد به خوبی مخلوط شوند و مایه کیک یکنواختی حاصل شود.

برای پخت کیک خرما در توستر یا فر برقی، دمای فر را ۲۰ درجه کمتر از دمای معمول تنظیم نمایید.

تا گردوها به مایه کیک نچسبند، آن‌ها را قبل از اضافه کردن در آرد بغلتانده و سپس الک کنید. پس از آماده‌سازی، گردوها را به مایه کیک افزوده و هم بزنید.

برای ساخت کیک خرما رژیمی یا کم کالری، می‌توانید شکر سفید را با شکر قهوه‌ای جایگزین نمایید. این تغییر به جلوگیری از خمیر شدن کیک کمک می‌کند.

انتخاب قالب مناسب برای پخت کیک اهمیت دارد. استفاده از قالبی که پس از ریختن مایه کیک، حدود ۱/۳ از آن خالی باشد، به کیک اجازه می‌دهد تا بافتی پوک و هوادار داشته باشد.

درب فر را تا ۳۰ دقیقه پس از قرار دادن کیک در فر باز نکنید تا پف کیک حفظ شود. اگر کیک را در قابلمه می‌پزید، دم‌کنی را تا ۴۰ دقیقه برندارید.

برای تزیین کیک خرما، سس کارامل را با کره و شکر روی حرارت ملایم آماده کرده، خامه را اضافه نمایید و در صورت نیاز به رقیق‌تر شدن، کمی شیر بیفزایید. پس از یکدست شدن سس، آن را روی کیک ریخته و سرو کنید.

آخرین بروز رسانی در : دوشنبه 23 بهمن 1402

کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام مُچُم و لینک مستقیم بلا مانع است.