;
راز خوشمزگی حمص و نکات پخت حمص عربی خوشمزه و خانگی - مُچُم
راز خوشمزگی گراتن گوشت و فوت و فن گراتن گوشت خوشمزه و خانگی

راز خوشمزگی گراتن گوشت و فوت و فن گراتن گوشت خوشمزه و خانگی

راز خوشمزگی گراتن گوشت راز خوشمزگی گراتن گوشت و فوت و فن گراتن گوشت خوشمزه و خانگی در سایت مچم.امیدواریم این مطلب مورد توجه شما عزیزان قرار گیرد. گراتن گوشت به شمار غذاهای …

راز خوشمزگی آش گوجه سبز و نکات پخت آش گوجه سبز خوشمزه

راز خوشمزگی آش گوجه سبز و نکات پخت آش گوجه سبز خوشمزه

راز خوشمزگی آش گوجه سبز راز خوشمزگی آش گوجه سبز و نکات پخت آش گوجه سبز خوشمزه در سایت مچم.امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گیرد. آش گوجه سبز یکی از آش‌های …

راز خوشمزگی خاگینه و نکات پخت خاگینه و فوت کوزه گری خاگینه خوشمزه

راز خوشمزگی خاگینه و نکات پخت خاگینه و فوت کوزه گری خاگینه خوشمزه

راز خوشمزگی خاگینه راز خوشمزگی خاگینه و نکات پخت خاگینه و فوت کوزه گری خاگینه خوشمزه در سایت مچم.امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گیرد. خاگینه، یکی از غذاهای خوشمزه ایرانی است …

راز خوشمزگی حمص

طرز تهیه حمص نواب ابراهیمی مدت زمان نگهداری حمص در یخچال حمص را با چی بخوریم نی نی سایت طرز تهیه حمص حرفه ای طرز تهیه حمص سانازسانیا طرز تهیه حمص بادمجان حمص برای ۴ نفر طرز تهیه حمص لبنانی

راز خوشمزگی حمص و نکات پخت حمص عربی خوشمزه و خانگی در سایت مچم.امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گیرد.

حمص یک نوع دیپ یا اسپری بسیار خوشمزه است که از ترکیب نخود، ارده، لیمو و ادویه‌ها تهیه می‌شود. معمولاً در مناطق خاورمیانه و مدیترانه مصرف می‌شود. این دلچسب ترین حمص لبنانی یکی از معروفترین پیش‌غذاها و خورشتی‌های خوشمزه در کشور لبنان است که با یک بار تجربه آن، بسیاری از افراد علاقه‌مند به آن می‌شوند. حمص به عنوان یک غذای مغذی و پرانرژی با ترکیب نخود و ارده شناخته می‌شود و از جمله غذاهای محبوب خاورمیانه به شمار می‌رود.

مواد تشکیل دهنده حمص

نخود پایه حمص را تشکیل می‌دهد و نخود نرم شده به صورت خمیری صاف تهیه می‌شود. در رسپی ما، شما می‌توانید از نخود کنسروی یا خانگی استفاده کنید. من این دو نوع نخود را به جای یکدیگر مورد استفاده قرار می‌دهم و درباره طعم و مزه، نخود خانگی کمی تفاوتی ایجاد می‌کند.

ارده حاصل از آسیاب دانه‌های کنجد است و طعم این دیپ بسیار واقعی و لذیذ است. شما می‌توانید یکی از بهترین ارده‌هایی که از کنجد برشته محلی تهیه می‌شود، از فروشگاه‌های محلی تهیه کنید. برای تهیه این دیپ از ابتدا، از ارده کنجد برشته استفاده می‌کنیم.

استفاده از آب لیموی تازه برای حمص بسیار مهم است و آب لیموی بطری‌شده طعم مطلوبی ندارد. سیر تازه را می‌توانید به عنوان یک ادویه کمی به حمص اضافه کنید. من معمولاً یک میخک کوچک اضافه می‌کنم، و شما هم می‌توانید با استفاده از سیر برشته به حمص ادواج اضافه کنید. زیره آسیاب شده و نمک به طعم شگفت‌انگیز آن کمک می‌کنند و زیره آسیاب شده کمی طعم و ارزش غذایی بیشتری به آن اضافه می‌کنند.

روغن زیتون بافت حمص را مجلل می‌کند و می‌توانید همچنین در زمان سرو اندکی روغن زیتون بر روی حمص افزود. من واقعاً ترجیح می‌دهم که از روغن‌های زیتون میوه‌ای و با طعم سبک هنگام تهیه حمص استفاده کنم. به علاوه، می‌توانید به حمص خود مواد دیگری را اضافه کنید. من عاشق اضافه کردن فلفل قرمز برشته به حمصم هستم.

راز خوشمزگی حمص

گرفتن پوست نخود در تهیه حمص یکی از مراحل حیاتی این دستورپخت است. اگر نیازمند روش درست برای انجام این کار نیستید، ممکن است این مرحله کمی زمان‌بر باشد. با استفاده از روش جوش‌شیرین، این فرآیند به راحتی و به سرعت قابل انجام است.

حمص یک غذای محبوب در خاورمیانه است و قرن‌هاست که در این منطقه مورد استفاده قرار می‌گیرد. حمص به‌عنوان یک پیش‌غذا یا غذای اصلی مورد استفاده قرار می‌گیرد و معمولاً با نان پیتا گرم و زیتون سرو می‌شود. همچنین این غذا در کنار فلافل تازه سرخ‌شده و یک غذای دیگر به نام فول‌مدامس در یک ظرف ترکیبی به نام حمص‌فول ارائه می‌شود.

در کشورهای غربی، حمص به عنوان یک پیش‌غذا و مکملی برای شروع غذای اصلی مصرف می‌شود و معمولاً همراه با سبزیجات ترش، چیپس و نان پیتا سرو می‌شود. در گذشته، حمص به این اندازه معروف نبود، اما در چند سال اخیر، نسخه‌های آماده حمص با طعم‌های متنوعی در فروشگاه‌های مواد غذایی کشورهای مختلف عرضه می‌شوند. این نسخه‌های آماده از حمص با طعم‌هایی مانند فلفل دلمه‌ای کبابی، هالاپینو، ریحان و غیره موجود هستند. در ایران این نسخه‌ها معمولاً دسترسی ندارند، اما در کشورهای دیگر به وفور یافت می‌شوند. بنابراین، با یادگیری روش تهیه حمص اصلی، شما می‌توانید نسخه‌های با طعم‌های مختلفی مانند حمص با طعم آووکادو-گشنیز یا حمص با طعم فندق را برای خود تهیه کنید. زمانی که اصول اساسی تهیه حمص را فرا گیرید، می‌توانید در انتخاب طعم‌های مختلف به آزادی عمل کنید.

مواد لازم

سه و نیم فنجان نخود کنسروی یا خیس‌خورده و پخته‌شده؛

یک قاشق غذاخوری جوش شیرین برای جدا کردن پوست نخود؛

یک‌سوم فنجان خمیر ارده یا طحینه؛

هشت حبه سیر کبابی یا بیشتر (در صورت تمایل به طعم سیر می‌توانید یک تا سه حبه سیر خام استفاده کنید)؛

یک‌چهارم فنجان آبلیموی تازه یا بیشتر برای طعم‌دهندگی به حمص؛

یک قاشق غذاخوری روغن زیتون خالص و کمی بیشتر برای تزئین؛

سه‌چهارم قاشق چای‌خوری زیره؛

نصف قاشق چای‌خوری (یا بیشتر) نمک؛

اندکی فلفل تند؛

پاپریکا و جعفری خردشده برای تزئین (اختیاری).

طرز تهیه حمص

اگر از نخود کنسروی استفاده می‌کنید، ابتدا باید آب کنسرو را تخلیه کرده و نخودها را با آب بشویید. بعد از پخت نخودها، آب آنها را دور ریخته و به آنها اجازه دهید تا به دمای اتاق خنک شوند. پوست نخودها را نیز می‌توانید بگیرید تا حمص حالتی یکنواخت داشته باشد. البته پوست نخودها اختیاری است، اما اگر می‌خواهید حمص بهتری داشته باشید، پوست نخودها را با قرار دادن آنها در یک قابلمه و اضافه کردن یک قاشق غذاخوری جوش شیرین جدا کنید. سعی کنید تمام نخودها با جوش شیرین پوشیده شوند. حرارت زیر قابلمه باید ملایم باشد و با دو تا سه دقیقه ترکیب جوش شیرین و نخود، پوست نخودها جدا خواهد شد.

نخودها را در یک کاسه بزرگ بریزید و روی آنها آب سرد بریزید تا پوست نخودها به راحتی جدا شود. این روش همچنین برای جدا کردن پوست نخودها مورد استفاده قرار می‌گیرد. روش دیگری برای جدا کردن پوست نخودها وجود دارد که می‌توانید با دست هر نخود را از پوست جدا کنید. این کار زمان‌بر است، اما نتیجه آن این خواهد بود که بافت حمص یکنواخت‌تر خواهد شد.

حدود پانزده تا بیست عدد نخود را کنار گذارید تا برای تزئین استفاده کنید. سپس دستگاه غذاساز را آماده کرده و تیغه مخلوط‌کن را در آن قرار دهید. سپس نخود، خمیر ارده، سیر کبابی، آب‌لیمو، یک قاشق غذاخوری روغن زیتون، نمک، زیره و فلفل تند را به دستگاه غذاساز اضافه کنید. تمام مواد را با غذاساز مخلوط کنید تا یک ترکیب یکنواخت و یکدست ایجاد شود.

مزه‌ی حاصله را چک کنید و اگر لازم باشد، برای بهبود طعم، بنا به سلیقه خودتان، نمک یا فلفل و آب‌لیمو اضافه کنید. برای ترکیب بهتر مواد، دوباره آنها را مخلوط کنید. اگر متوجه شدید که مخلوط خیلی غلیظ و سفت شده است، بهتر است کمی آب گرم به آن اضافه کنید.

حمص را در یک ظرف صاف بریزید و در وسط آن با یک قاشق گودی ایجاد کنید. حالا می‌توانید آن را با نخودهای کنار گذاشته شده، کمی روغن زیتون، پاپریکا و جعفری خردشده تزئین کنید. حمص همراه با نان پیتا، نان‌های ترد و سبزیجات تازه بسیار خوشمزه خواهد بود.

آخرین بروز رسانی در : جمعه 26 آبان 1402

کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام مُچُم و لینک مستقیم بلا مانع است.