;
راز خوشمزگی آش شله قلمکار و کش آمدن و فوت و فن آن - مُچُم
راز خوشمزگی رولت بادمجان و نکات پخت رولت بادمجان خوشمزه و خانگی

راز خوشمزگی رولت بادمجان و نکات پخت رولت بادمجان خوشمزه و خانگی

راز خوشمزگی رولت بادمجان راز خوشمزگی رولت بادمجان و نکات پخت رولت بادمجان خوشمزه و خانگی در سایت مچم.امیدواریم این مطلب مورد توجه شما عزیزان قرار گیرد. “یکی از غذاهای خوشمزه و لذیذی …

راز خوشمزگی شیرینی میکادو و نکات پخت شیرینی میکادو خوشمزه و خانگی

راز خوشمزگی شیرینی میکادو و نکات پخت شیرینی میکادو خوشمزه و خانگی

راز خوشمزگی شیرینی میکادو راز خوشمزگی شیرینی میکادو و نکات پخت شیرینی میکادو خوشمزه و خانگی در سایت مچم.امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گیرد. میکادو شیرینی لایه‌لایه و بسیار خوشمزایی است …

راز خوشمزگی چیکن برگر و فوت و فن چیکن برگر خوشمزه و خانگی

راز خوشمزگی چیکن برگر و فوت و فن چیکن برگر خوشمزه و خانگی

راز خوشمزگی چیکن برگر راز خوشمزگی چیکن برگر و فوت و فن چیکن برگر خوشمزه و خانگی در سایت مچم.امیدواریم این مطلب مورد توجه شما عزیزان قرار گیرد. چیکن برگر به عنوان یکی …

راز خوشمزگی آش شله قلمکار

کش آمدن آش شله قلمکار طرز تهیه آش شله قلمکار بدون گندم بهترین آش شله قلمکار اصفهان طرز تهیه آش شله قلمکار شیرازی طرز تهیه آش شله قلمکار برای 10 نفر طرز تهیه آش شله قلمکار نیکوصفت آش شله قلمکار برای ۷ نفر طرز تهیه آش شله قلمکار اصفهانی

راز خوشمزگی آش شله قلمکار و کش آمدن و فوت و فن آن در سایت مچم.امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گیرد.یکی از غذاهای مشهور و خوشمزه ایرانی، آش شله قلمکار است که با مخلوط کردن حبوبات و گوشت پخته می‌شود. این آش برای نخستین بار توسط دستور ناصرالدین شاه پخته شد و با مراسم و تشریفات خاصی همراه بود. در هر منطقه از ایران ممکن است نوع حبوبات و نوع گوشتی که در آش شله قلمکار استفاده می‌شود، متفاوت باشد. علاوه بر این، ممکن است در دستور پخت آش، از نوعی روغن خاص استفاده شود.

آش شله قلمکار به دلیل استفاده از حبوبات و گوشت، منبعی عالی از پروتئین است و برای کسانی که دچار کمبود آهن هستند یا کودکان در دوران رشد بسیار مفید است. به دلیل محبوبیت بالای آن در سراسر ایران، آش شله قلمکار در اکثر خانه‌های ایرانیان پخته می‌شود.

فوت و فن آش شله قلمکار

اگر اسفناج در دسترس نباشد، برای تهیه آش شله قلمکار می‌توانید از برگ چغندر استفاده کنید. همچنین برای بهتر شدن طعم آش، بهتر است از گوشت بدون استخوان استفاده کنید. در صورت استفاده از گوشت با استخوان، باید آن را جدا کرده و بکوبید. همچنین برای کشیدن بیشتر مزه، قلم را از استخوان جدا کنید و به آش بیفزایید. برای افزایش خوشمزگی آش شله قلمکار، می‌توانید از میزان پیاز داغ بیشتری استفاده کنید. در پایان، برای بهبود طعم و عطر آش، می‌توانید مقداری ماست را به آن اضافه کنید و برای چند دقیقه بگذارید تا با مواد قل بخورد.

آش شله قلمکار بدون گوشت

می‌توانید در تهیه آش شله قلمکار به جای استفاده از گوشت، از عصاره طعم‌دهنده گوشت استفاده کنید، به‌این ترتیب می‌توانید به راحتی بدون استفاده از گوشت این غذا را تهیه کنید. این عصاره طعم‌دهنده گوشت را می‌توانید از یک فروشگاه گوشت تهیه کنید و به جای استفاده از آب گوشت، آن را به آش شله قلمکار اضافه کنید. این روش به شما کمک می‌کند تا طعم خوشمزه و شیرین گوشت را در آش شله قلمکار حفظ کنید، در حالی که از گوشت استفاده نمی‌کنید.

راز خوشمزگی آش شله قلمکار

یکی از رموز موفقیت در تهیه آش شله قلمکار، زیاد هم زدن آش است. هر چی بیشتر هم بزنید، آش شما بهتر و خوشمزه‌تر می‌شود. برای داشتن رنگ قرمزی تند در آش، باید آن را تند پختید. تندی در رنگ آش کمی به قرمزی بزند.

برای بهبود طعم آش شله قلمکار، می‌توانید به جای گوشت، از عصاره طعم‌دهنده گوشت استفاده کنید. اگر مایل به استفاده از گوشت هستید، بهتر است از گوشت گردن گوسفند استفاده کنید. در این صورت، گوشت را جدا تفت داده و پس از پخته شدن، به آش اضافه کنید. همچنین، برای افزایش کشیدن آش، می‌توانید به آش، تفت داده شده از گوشت گردن اضافه کنید.

برای رسیدن به کیفیت بهتر در طعم و رنگ آش، آش را حداقل ۶ تا ۷ ساعت روی شعله قرار دهید. برای افزودن عطر و طعم خاص، می‌توانید به آش مرزه هم اضافه کنید. همچنین، برای تزیین آش، می‌توانید از پیاز داغ استفاده کنید. برای این کار، یک پیاز را خلال کرده و در یک ماهیتابه با روغن تفت دهید تا سبک و طلایی شود و سپس به آش اضافه کنید.

مواد لازم برای تهیه آش شله قلمکار

برای تهیه آش شله قلمکار، لازم است مواد زیر را آماده کنید:

سبزیجات شامل جعفری، شوید، گشنیز، اسفناج و پیازچه به میزان ۵۰۰ گرم

برنج به میزان ۱۰۰ گرم

نخود به میزان ۱۰۰ گرم

لوبیا به میزان ۱۰۰ گرم

عدس به میزان ۱۰۰ گرم

گوشت گوسفند به میزان ۵۰۰ گرم

پیاز بزرگ به مقدار ۳ عدد

ترخون خشک یا تازه به مقداری حدود یک مشت

زردچوبه، روغن، نمک و فلفل به میزان دلخواه

طرز تهیه آش شله قلمکار

پیاز ها را خلالی خرد کرده و در حین تفت دادن، گوشت گوسفند را به آن اضافه کنید و باز هم تفت دهید تا گوشت حسابی سرخ شود. سپس سبزیجات را به آن اضافه کرده و دوباره تفت داده، کمی زردچوبه نیز به آن اضافه کرده و آب را به آن اضافه کنید و بگذارید تا حسابی گوشت و سبزیجات بپزند.

حبوبات را به غیر از عدس، از شب قبل خیس کرده و چند بار آب آنها را تعویض کرده و بگذارید تا بپزند. عدس را هم جداگانه بپزید.

وقتی گوشت و سبزیجات پخت، برنج را اضافه کنید. در این مرحله، کار شما به تهیه آش نزدیک می‌شود و باید مدام آش را هم بزنید تا حسابی کش بیاید. اگر گوشت توی آش باقی مانده باشد، حتماً آن را ریش ریش کنید.

در نهایت، نمک و فلفل را به آش اضافه کنید و طعم آن را بررسی کنید.

کش آمدن آش شله قلمکار طرز تهیه آش شله قلمکار بدون گندم بهترین آش شله قلمکار اصفهان طرز تهیه آش شله قلمکار شیرازی طرز تهیه آش شله قلمکار برای 10 نفر طرز تهیه آش شله قلمکار نیکوصفت آش شله قلمکار برای ۷ نفر طرز تهیه آش شله قلمکار اصفهانی

کش آمدن آش شله قلمکار

با توجه به زمان و صبر زیاد در هم زدن آش، آن کش دار می‌شود. هر چه تعداد مواد آش بیشتر شود، آش شله قلمکار نیز بیشتر کش می‌کند. برخی افراد برای جلوگیری از کشیدن آش، مواد را در دستگاه میکسر می‌کنند و با گوشتکوب می‌کوبند تا آش کمتر کشیده شود. اگر می‌خواهید آش شما لعاب بهتری داشته باشد، می‌توانید بعد از پختن سبزی‌جات، دو قاشق آرد برنج و آرد گندم را با کمی آب جوش مخلوط کرده و به آش اضافه کنید و با هم بزنید.

نکات طلایی آش شله قلمکار

برای تهیه سبزی این آش، به مقدار مساوی از مرزه، ریحان، گشنیز، جعفری، و نعنا استفاده کنید، آن‌ها را با هم ترکیب و ریز خرد نمایید.

یکی از نکات کلیدی در فرآیند پخت این آش، مرحله دوم هم زدن است که در آن، تقریبا تمامی مواد به خوبی له و یکدست می‌شوند.

معمولا این آش را می‌توان در عرض ۶ ساعت آماده کرد. اما زمانی که برای مناسبت‌های خاص مانند نذری پخته می‌شود، لازم است که آش به مدت معادل سه وقت اذان، یعنی طولانی‌تر، بر روی حرارت باشد تا کاملاً جا بیفتد و طعم دلخواه حاصل شود.

آخرین بروز رسانی در : چهارشنبه 6 دی 1402

کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام مُچُم و لینک مستقیم بلا مانع است.