;
راز خوشمزگی ترحلوا و نکات پخت ترحلوا حرفه ای و فرق حلو ا و ترحلوا - مُچُم
راز خوشمزگی نخود و نکات پخت نخود و مدت زمان خیس کردن نخود

راز خوشمزگی نخود و نکات پخت نخود و مدت زمان خیس کردن نخود

راز خوشمزگی نخود راز خوشمزگی نخود و نکات پخت نخود و مدت زمان خیس کردن نخود در سایت مچم.امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گیرد. پخت حبوبات مانند نخود، لوبیا، عدس و …

راز خوشمزگی شیرینی اسکار و نکات شیرینی اسکار خوشمزه و خانگی

راز خوشمزگی شیرینی اسکار و نکات شیرینی اسکار خوشمزه و خانگی

راز خوشمزگی شیرینی اسکار راز خوشمزگی شیرینی اسکار و نکات شیرینی اسکار خوشمزه و خانگی در سایت مچم.امیدواریم این مطلب مورد توجه شما عزیزان قرار گیرد. شیرینی اسکار گردویی، یک دسر خوش‌طعم مختص …

راز خوشمزگی تی تاپ و نکات پخت تی تاپ خوشمزه و خانگی

راز خوشمزگی تی تاپ و نکات پخت تی تاپ خوشمزه و خانگی

راز خوشمزگی تی تاپ راز خوشمزگی تی تاپ و نکات پخت تی تاپ خوشمزه و خانگی همگی در سایت مچم.امیدواریم این مطلب مورد توجه شما عزیزان قرار گیرد. تی تاپ خانگی یکی از …

راز خوشمزگی ترحلوا

طرز تهیه ترحلوا ساده طرز تهیه ترحلوا با آرد گندم طرز تهیه ترحلوا مجلسی طرز تهیه ترحلوا یزدی ترحلوا سنتی فرق حلوا و ترحلوا طرز تهیه ترحلوا با شیره انگور ترحلوای زعفرانی تبریز

راز خوشمزگی ترحلوا و نکات پخت ترحلوا حرفه ای و فرق حلو ا و ترحلوا در سایت مچم.امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گیرد.

برای آشنایی با نکات پخت ترحلوا، ابتدا باید بدانید که ترحلوا یک نوع شیرینی سنتی ایرانی است که از شیر، آرد، شکر و زعفران تهیه می‌شود. این شیرینی در کشورهایی مانند ترکیه و برخی از کشورهای خاورمیانه نیز وجود دارد. ترحلوا به صورت بلوری سفید و شفاف در ظاهر خود تهیه می‌شود و بیشتر در مناسبت‌های خاص مانند عید نوروز مصرف می‌شود.

در ترحلوای سنتی، آرد برنج به جای آرد گندم استفاده می‌شود. این حلوا معمولا با استفاده از شکر، گلاب، زعفران، هل سبز و آرد برنج تهیه می‌شود و ممکن است در پایان با دارچین تزیین شود. ترحلوای شیرازی یکی از معروف‌ترین انواع ترحلوا است که در استان شیراز تهیه می‌شود. علاوه بر آن، ترحلوای هویج نیز یکی از انواع ترحلواست که در استان همدان با استفاده از هویج به عنوان ماده اصلی تهیه می‌شود.

راز خوشمزگی پخت ترحلوا

برای تهیه ترحلوای مجلسی با رنگ طلایی، بهتر است با دقت و حوصله آرد را روی حرارت خیلی ملایم تفت دهید تا حرارت به صورت یکنواخت توزیع شود و بوی خامی آرد به طور کامل برداشته شود. در مرحله اول تفت دادن آرد، مراقب باشید تا رنگ آرد بیش از حد تیره نشود؛ رنگ کرمی آرد کافی است. بیش از اندازه تفت دادن آرد باعث سوختگی و طعم تلخ در حلوا می‌شود، بنابراین مراقب باشید تا آرد را بیش از حد نپزید.

بهترین نتیجه در تهیه ترحلوای مجلسی با استفاده از آردهای سبوسداری مانند آرد سنگک به دست می‌آید؛ زیرا این آردها گلوتن کمتری دارند و باعث لطیف شدن حلوا می‌شوند. استفاده از آرد نانوایی بدون سبوس منجر به چسبیدن ترحلوا می‌شود، برای رفع این مشکل می‌توانید کمی آرد نشاسته را به آرد حلوا اضافه کنید. در پایان فرآیند پخت، برای ایجاد عطر بهتر در ترحلوا مجلسی، چند قطره گلاب یا عرق هل را به آن اضافه کنید.

قبل از اضافه کردن شربت، روی ترکیب آرد و روغن، دو قاشق غذاخوری شکر را پاشیده و به طور مرتب هم بزنید تا حلوا پف کند. در تهیه ترحلوای مجلسی می‌توانید از کره به جای روغن جامد یا روغن حیوانی استفاده کنید. همچنین، می‌توانید ترحلوا مجلسی را با ترکیب آرد برنج و آرد گندم تهیه کنید؛ در این صورترکیب آرد برنج و آرد گندم، رنگ ترحلوای مجلسی را روشن‌تر می‌کند. بنابراین، می‌توانید از این ترکیب در تهیه ترحلوا مجلسی استفاده کنید.

طرز تهیه شربت ترحلوا

برای تهیه شربت ترحلوای مجلسی، شما به ۱/۲ پیمانه آب، ۱/۲ پیمانه گلاب، ۱.۵ پیمانه شکر، و ۱/۴ قاشق چایخوری زعفران ساییده نیاز دارید. ابتدا، آب را در یک قابلمه کوچک ریخته و شکر را به آن اضافه کنید. سپس قابلمه را روی حرارت ملایم قرار داده و منتظر بمانید تا ذرات شکر در آب حل شوند. به محض حل شدن شکر، گلاب و زعفران ساییده را به شربت اضافه کرده و اجازه دهید شربت به جوش بیاید و کمی غلیظ شود. در این مرحله، حرارت را خاموش کنید و شربت را کنار گذاشته و برای ادامه کار در تهیه ترحلوا، آماده شوید.

آموزش پخت ترحلوا

مواد لازم

۲ پیمانه آرد سفید، آرد گندم سبوس‌دار یا آرد سنگک

۲ قاشق غذاخوری روغن جامد یا روغن حیوانی یا کره

۱/۴ پیمانه روغن مایع

۱/۲ قاشق چایخوری پودر هل

خلال پسته و خلال بادام و پودر نارگیل برای تزیین به میزان لازم

آموزش تهیه ترحلوا

برای شروع، آرد را باید الک کنید تا در هنگام حرارت دیدن گلوله‌ها نشود. سپس آرد الک شده را در یک تابه یا قابلمه‌ای که بهتر است از جنس تفلون غیرچسب باشد ریخته و روی حرارت ملایم قرار دهید. با استفاده از یک قاشق چوبی، آرد را مرتب با هم مخلوط کنید تا حرارت به صورت یکنواخت توزیع شود و بوی خامی آرد بگیرد.

وقتی رنگ آرد تغییر کرده و کمی تیره شده است (رنگ کرمی دارد)، حرارت را خاموش کنید و آرد را دوباره الک کنید تا حلوا صاف و یکدست شود. سپس آرد الک شده را دوباره به تابه یا قابلمه برگردانید و آن را در کناره‌های ظرف جمع کنید، به طوری که وسط ظرف خالی از آرد باشد.

تابه یا قابلمه را روی حرارت ملایم قرار داده و روغن جامد یا روغن حیوانی و روغن مایع و همچنین پودر هل را در وسط تابه یا قابلمه ریخته و مواد را به هم زنید. به مرور مواد را به رنگ دلخواه خود برسانید، البته باید در نظر داشته باشید با افزودن شربت، رنگ مواد تیره‌تر خواهد شد.

بعد از تفت دادن آرد در روغن و رسیدن به رنگ مورد نظر، شربتی که قبلاً درست کرده‌اید را به آرد اضافه کنید و همچنان با حرارت ملایم ترحلوا را هم زنید تا شربت به خوبی در آرد جذب شود. وقتی ترحلوا به صورت یک گلوله از کف تابه جدا شده و یک طرفش جمع شده است، حرارت را خاموش کنید.

حالا ترحلوای شماآماده است. آن را در ظرف مورد نظر خود بریزید و بسته به سلیقه، با خلال پسته، بادام یا پودر نارگیل آن را تزیین کنید.

آموزش پخت ترحلوا شیرازی

مواد لازم:

۸ لیوان شیر

۱ لیوان نشاسته ذرت

سه چهارم لیوان آرد برنج

۲ لیوان شکر

نصف لیوان گلاب

۱ قاشق چایخوری زعفران (دم کنید)

یک چهارم لیوان روغن

طرز تهیه ترحلوا ساده طرز تهیه ترحلوا با آرد گندم طرز تهیه ترحلوا مجلسی طرز تهیه ترحلوا یزدی ترحلوا سنتی فرق حلوا و ترحلوا طرز تهیه ترحلوا با شیره انگور ترحلوای زعفرانی تبریز

طرز تهیه ترحلوا شیرازی

در یک قابلمه، تمامی مواد را به استثنای زعفران و گلاب با هم مخلوط کنید.

قابلمه را روی حرارت ملایم تا متوسط قرار داده و با استفاده از یک قاشق، مواد را به طور مرتب مخلوط کنید تا به صورت غلیظ ترکیب شوند. توجه کنید که حلوا در ته قابلمه چسبیده و به شکل گلوله‌ای در نیاید.

حدود یک ساعت یا بیشتر حلوا را روی حرارت گرم بگذارید تا غلظت مواد بیشتر شود.

زعفران را در یک لیوان آب داغ حل کنید و به حلوا اضافه کنید. سپس گلاب را نیز به حلوا اضافه کنید و تمامی مواد را با هم مخلوط کنید.

مخلوط حلوا را در قالب‌های سیلیکونی بریزید و آنها را در یخچال قرار دهید تا به مدت چند ساعت خنک شوند. حلوا نیازی به چرب کردن ندارد.

پس از سرد شدن حلوا، آنها را از قالب بیرون بیاورید و برای تزیین در دیس یا ظرف پیرکس قرار دهید.

این نوع حلوا بسیار خوشمزه است و شما می‌توانید آن را به عنوان دسر در میان وعده‌های خود استفاده کنید.

راهکار ترک نخوردن ترحلوا

بسیاری از افرادی که حلوا تهیه می‌کنند، با مشکل ترک خوردن آن روبرو می‌شوند. دلیل اصلی این مشکل این است که پس از آماده شدن، حلوا فوراً در یخچال قرار داده می‌شود که باعث ترک خوردن آن می‌شود.

علاوه بر این، عدم استفاده از سلفون برای پوشاندن حلوا در یخچال نیز یکی از دلایل ترک خوردن آن است. با این حال، مهمترین دلیل ترک خوردن حلوا این است که زمانی که حلوا به غلظت مناسب نرسیده است، از روی حرارت برداشته می‌شود. بنابراین، بهتر است صبر کنید تا حلوا به غلظت مناسب برسد و سپس آن را در قالب‌های سیلیکونی بریزید و بگذارید در دمای اتاق خنک شود و پس از آن آن را در یخچال قرار دهید. همچنین، حتماً برای پوشاندن حلوا در یخچال از سلفون استفاده کنید تا از ترک خوردن آن جلوگیری کنید.

آخرین بروز رسانی در : سه شنبه 20 تیر 1402

کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام مُچُم و لینک مستقیم بلا مانع است.