;
راز خوشمزگی خورشت لپه و ادویه برای خوشمزه شدن قیمه حرفه ای - مُچُم
راز خوشمزگی دمپخت عدس و کلم و فوت و فن دمپخت عدس و کلم خوشمزه و خانگی

راز خوشمزگی دمپخت عدس و کلم و فوت و فن دمپخت عدس و کلم خوشمزه و خانگی

راز خوشمزگی دمپخت عدس و کلم راز خوشمزگی دمپخت عدس و کلم و فوت و فن دمپخت عدس و کلم خوشمزه و خانگی در سایت مچم.امیدواریم این مطلب مورد توجه شما عزیزان قرار …

راز خوشمزگی بریانی و نکات پخت بریانی خوشمزه و خانگی

راز خوشمزگی بریانی و نکات پخت بریانی خوشمزه و خانگی

راز خوشمزگی بریانی راز خوشمزگی بریانی و نکات پخت بریانی خوشمزه و خانگی همگی در سایت مچم.امیدواریم این مطلب مورد توجه شما عزیزان قرار گیرد. اصفهان با داشتن تنوع غذایی سنتی خود، بسیاری …

راز خوشمزگی نان اک مگ و نکات پخت نان اک مگ خوشمزه و خانگی

راز خوشمزگی نان اک مگ و نکات پخت نان اک مگ خوشمزه و خانگی

راز خوشمزگی نان اک مگ راز خوشمزگی نان اک مگ و نکات پخت نان اک مگ خوشمزه و خانگی در سایت مچم.امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گیرد. حتماً شنیده‌اید که نون …

راز خوشمزگی خورشت لپه

راز لعابدار شدن قیمه راز خوشمزه شدن قیمه نی نی سایت غلیظ شدن خورش قیمه نی نی سایت طرز تهیه خورش قیمه مجلسی با طعمی عالی و بینظیر ادویه برای خوشمزه شدن قیمه خورشت قیمه رستورانی طرز تهیه خورش قیمه برای ۱۵ نفر نی نی سایت قیمه برای ۱۲ نفر 

راز خوشمزگی خورشت لپه و ادویه برای خوشمزه شدن قیمه حرفه ای در سایت مچم.امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گیرد.

خورشت لپه، یکی از خوشمزه‌ترین غذاهای ایرانی است که معمولاً با دو نوع متداول، یعنی لپه سیب‌زمینی و لپه بادمجان شناخته می‌شود. اما در شهرهای مختلف ایران، خورشت لپه با آداب و رسوم خاص خود درست می‌شود.

به عنوان مثال، اصفهانی‌ها نوع خاصی از خورشت لپه دارند که به آن “قیمه ریزه اصفهان” می‌گویند. این نوع خورشت لپه با روشی متفاوت از دیگر نوع‌ها طبخ می‌شود و دارای ویژگی‌ها و طعم‌های خاص خود است.

همچنین، در شهرهای دیگر نیز خورشت لپه با روش‌ها و ترکیبات متفاوتی طبخ می‌شود. برای مثال، در بوشهر و اردبیل نیز روش‌های خاص خود را برای طبخ خورشت لپه دارند که با سایر نوع‌ها تفاوت دارد.

از این رو، می‌توان گفت خورشت لپه به عنوان یک غذای محبوب و پرطرفدار در ایران، در هر شهر و منطقه به شکلی منحصر به فرد تهیه می‌شود و به آن تنوع خاصی در طعم و روش طبخ داده می‌شود.

بدونید لپه دیر پزِ یا زود پز

برای تهیه بهترین لپه، پیشنهاد می‌شود از ۲۴ ساعت قبل لپه را خیس کنید و در طول این مدت چند بار آب آن را تعویض کنید. یک نکته مهم درباره لپه این است که باید به مدت زمان پخت آن دقت کنید و نه زیاد آن را پزید و نه زود. بعد از تهیه لپه، بهتر است مقدار کمی از آن را پخته کنید تا متوجه شوید چه مدت زمان برای پخت آن نیاز است. اگر قصد دارید لپه را جداگانه پخت کنید، به اندازه‌ای آن را پخته کنید که در حدود ۲۰ دقیقه همراه با خورشت پخته شود. اگر آن را کامل پزید، در طی ۲۰ دقیقه آخر که به خورشت اضافه می‌کنید، له خواهد شد.

خورشت روی شعله ملایم بپزید

یکی از رازهای مهم در تهیه خورشت لپه مجلسی، خوشمزه و جا افتاده آن، استفاده از شعله بسیار ملایم برای پخت آن است. استفاده از زودپز، اگرچه ممکن است خورشت را سریعتر پخته کند، اما هرگز طعم و مزه‌ای مشابه یک خورشت لپه جا افتاده به شما نخواهد داد.

بنابراین، برای تهیه بهترین خورشت لپه، پیشنهاد می‌شود از شعله ملایم استفاده کنید و به آرامی آن را پخته کنید. این کار به طور کامل مزه و طعم خورشت را بهبود خواهد داد و نتیجه‌ای جا افتاده و لذیذ را به شما خواهد داد

بادمجون با روغن زیاد تفت بدید

برای سرخ کردن بادمجان‌ها در خورشت لپه، پیشنهاد می‌شود ۱/۳ ظرف مورد استفاده را با روغن پر کنید و سپس بادمجان‌ها را در روغن فراوان سرخ کنید. با این روش، بادمجان‌ها نه تنها سرخ و طعم‌دهنده می‌شوند، بلکه مغز آنها نیز پخته می‌شود. اما اگر بادمجان‌ها را با روغن کمتری سرخ کنید، تنها سرخ خواهند شد و برای پخت مغز باید به زودی آنها را به خورشت اضافه کنید که این می‌تواند منجر به له شدن بادمجان‌ها شود. بنابراین، استفاده از روغن فراوان برای سرخ کردن بادمجان‌ها در خورشت لپه، نتیجه‌ای بهتر و مغز پخته‌تر را به شما خواهد داد.

 از لیموی زرد استفاده کنید

برای تهیه بهترین خورشت لپه، بهتر است از لیمو عمانی زرد استفاده کنید، مانند لیموهایی که پوست آنها تیره سبز هستند و معمولاً برای قورمه سبزی استفاده می‌شوند. حتماً توجه کنید که لیموها تلخی را داشته باشند. برای این منظور، لیموها را با چنگال سوراخ کنید و سپس به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در آب جوش بجوشانید. سپس آب آن را تعویض کنید و در طی ۱۵ دقیقه آخر آب لیمو را به خورشت اضافه کنید.

با این روش، می‌توانید از تلخی لیمو عمانی جهت افزودن طعم خاص به خورشت لپه استفاده کنید و با زمان‌بندی مناسب اضافه کردن آب لیمو، میزان تلخی را کنترل کنید.

آب قلم فراموش نشه

یکی از مهم‌ترین قسمت‌ها در تهیه خورشت لپه، تهیه آب خورشت است. برای این منظور، می‌توانید به صورت زیر عمل کنید:

۱. چند تکه قلم گوسفند، پیاز، هویج، ساقه کرفس و زردچوبه را درون قابلمه قرار دهید.
۲. به اندازه‌ای آب به قلم‌ها بریزید که روی آن‌ها بپوشد.
۳. قابلمه را با در بسته گذاشته و آب را به مدت ۳ ساعت جوش بدهید.
۴. پس از گذشت ۳ ساعت، آب را از مواد جدا کرده و صاف کنید.
۵. سپس این آب صاف شده را به گوشت تفت داده شده خورشت اضافه کنید.

در صورتی که وقت و حوصله کافی ندارید، می‌توانید از قرص استاک گوشت استفاده کنید و آب خورشت را با استفاده از آن تهیه کنید.

این روش با استفاده از مواد طبیعی برای تهیه آب خورشت، طعم و مزه خاصی به خورشت لپه می‌بخشد ولی در صورت نیاز می‌توانید از روش دوم با استفاده از قرص استاک گوشت استفاده کنید.

راز لعابدار شدن قیمه راز خوشمزه شدن قیمه نی نی سایت غلیظ شدن خورش قیمه نی نی سایت طرز تهیه خورش قیمه مجلسی با طعمی عالی و بینظیر ادویه برای خوشمزه شدن قیمه خورشت قیمه رستورانی طرز تهیه خورش قیمه برای ۱۵ نفر نی نی سایت قیمه برای ۱۲ نفر

خورشت لپه رو با گوشت گوسفندی بپزید

استفاده از گوشت گوسفندی در تهیه خورشت لپه می‌تواند آن را چرب‌تر و خوش طعم‌تر کند. اما در صورت تمایل، می‌توانید از گوشت مرغ نیز در تهیه خورشت لپه استفاده کنید. در هر صورت، مهم است که گوشت‌ها را به اندازه‌های یکسان خرد کنید تا به طور یکنواخت بپزند. همچنین، باید توجه داشت که گوشتی که برای خورشت لپه خرد می‌کنید نسبت به گوشت مورد استفاده در خورشت قورمه سبزی باید ریزتر باشد.

به این ترتیب، می‌توانید با استفاده از گوشت گوسفندی یا مرغ، خورشت لپه با طعم و مزه مورد نظر خود را تهیه کنید.

 از دارچین غافل نشید

اگر تا کنون به خورشت لپه دارچین اضافه نکرده‌اید، به واقع خودتان را از مزه واقعی این خورشت محروم کرده‌اید. واقعاً لپه بدون دارچین لطفی ندارد. وقتی می‌خواهید گوشت را تفت دهید، به آن چوب دارچین اضافه کنید. اما فقط به خاطر داشته باشید که در انتها قبل از سرو خورشت، چوب دارچین را از آن خارج کنید. می‌توانید از پودر دارچین نیز استفاده کنید، اما در این صورت رنگ خورشت تیره‌تر خواهد شد.

با اضافه کردن دارچین به خورشت لپه، می‌توانید از طعم و مزه واقعی و خاص آن لذت ببرید.

آخرین بروز رسانی در : پنج شنبه 1 تیر 1402

کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام مُچُم و لینک مستقیم بلا مانع است.