;
راز خوشمزگی لواشک و روش سریع خشک شدن لواشک - مُچُم
راز خوشمزگی سالاد کلم سفید و فوت و فن سالاد کلم سفید خوشمزه و خانگی

راز خوشمزگی سالاد کلم سفید و فوت و فن سالاد کلم سفید خوشمزه و خانگی

راز خوشمزگی سالاد کلم سفید راز خوشمزگی سالاد کلم سفید و فوت و فن سالاد کلم سفید خوشمزه و خانگی در سایت مچم.امیدواریم این مطلب مورد توجه شما عزیزان قرار گیرد. در صورتی …

راز خوشمزگی آبگوشت شله و نکات پخت آبگوشت شله خوشمزه و خانگی

راز خوشمزگی آبگوشت شله و نکات پخت آبگوشت شله خوشمزه و خانگی

راز خوشمزگی آبگوشت شله راز خوشمزگی آبگوشت شله و نکات پخت آبگوشت شله خوشمزه و خانگی در سایت مچم.امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گیرد. آبگوشت شله یکی از غذاهای بسیار …

راز خوشمزگی مربای تمشک و نکات پخت مربای تمشک خوشمزه و خانگی

راز خوشمزگی مربای تمشک و نکات پخت مربای تمشک خوشمزه و خانگی

راز خوشمزگی مربای تمشک راز خوشمزگی مربای تمشک و نکات پخت مربای تمشک خوشمزه و خانگی در سایت مچم.امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گیرد. مربای تمشک یکی از خاص‌ترین و لذیذترین …

راز خوشمزگی لواشک

طرز تهیه لواشک شیره دار طرز تهیه لواشک خیار طرز تهیه لواشک آلو روش سریع خشک شدن لواشک درست کردن لواشک ساده بدون میوه طرز تهیه لواشک چند میوه طرز تهیه لواشک ترش طرز تهیه لواشک بدون آفتاب

راز خوشمزگی لواشک و روش سریع خشک شدن لواشک در سایت مچم.امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گیرد.

لواشک، یکی از خاطرات بی جدا نشدنی اکثر ایرانیان، خصوصاً در دوران کودکی است. حتی امروز، کمتر کسی را می‌توان یافت که با دیدن لواشک یا شنیدن اسم آن، آب به دهانش نیفتد. این خوراکی در هر زمان از سال، به راحتی در بازار قابل دسترسی است. انواع مختلفی از لواشک وجود دارد؛ از لواشک های پرورده و بسته بندی شده برای مواقع خاص و پذیرایی‌های شیک، تا لواشک های سنتی که همچنان به روش قدیمی روی نایلون های بزرگ آویزان از طناب به فروش می‌رسند. البته به یاد سینی های بزرگ لواشک خانگی نیز باشیم که مادرانمان آنها را در پشت بام قرار می‌دادند و ما نمی‌توانستیم از خوردن آنها دست برداریم!

امروزه می توانید لواشک را به راحتی در خانه تهیه کنید و از کیفیت و سلامت آن مطمئن شوید. با این کار، می توانید از میوه‌های بسیار رسیده، نرم و یا از شکل افتاده استفاده کنید و آنها را به یک خوراکی زیبا و مطبوع تبدیل کنید که همه دوست دارند. تعداد طرفداران لواشک های خانگی امروزه بسیار بیشتر شده است و شما می‌توانید حتی آن را به عنوان یک منبع درآمد در نظر بگیرید! تقریباً از هر نوع میوه‌ای که به ذهنتان برسد، می توانید لواشک تهیه کنید و لذت ببرید. در هر فصل، می توانید انواع مختلفی از لواشک میوه را تهیه کنید و لذت ببرید.

آشنایی با تاریخچه لواشک

زمان ابداع اولین روش تهیه لواشک در تاریخ به طور دقیق مشخص نیست؛ اما در مدارک تاریخی از استفاده از میوه‌های خشک شده خبر داده شده است. از زمان‌های قدیم، مردم انواع میوه‌ها را پس از برداشت هسته، زیر نور خورشید خشک می‌کردند تا در فصل‌های سرد از آنها استفاده کنند. میوه‌ها برای خشک شدن، به صورت سالم و یا به همراه گوشت و پوست در ظروف سنگی یا سفالی قرار داده می‌شدند و به شکل ورقه‌های نازک و چرمی خشک می‌شدند.

حتی در جیره‌های نظامی، نوارهای لواشک مورد استفاده قرار می‌گرفت تا سربازان برای تقویت قوا و به دست آوردن انرژی از آن استفاده کنند. در مناطق روستایی کشورهای شرقی مانند چین و ژاپن، مردم میوه‌های مختلفی مانند خرمالو و سیب به همراه شکر یا نبات را به صورت تهیه‌ی مایه‌پرورده خشک می‌کنند.

مواد لازم برای تهیه لواشک آلو

آلوی زرد، قرمز یا جنگلی: یک کیلوگرم

نمک: به میزان دلخواه

آب: دو لیوان

طرز تهیه لواشک آلو

در مرحله اول از روش تهیه لواشک، توجه کنید که هنگام خرید آلو، میوه‌هایی را که نزدیک به رسیدن و له شدن هستند را انتخاب کنید؛ این کار نه تنها میوه‌هایی که بی‌زبان هستند را از دور ریخته شدن نجات می‌دهید، بلکه بافت و طعم نهایی لواشک شما نیز بهبود می‌یابد. بسته به ترجیحات خود، می‌توانید یک نوع یا چند نوع آلو برای تهیه لواشک استفاده کنید؛ آلوهای قرمز به لواشک رنگ زیبایی می‌دهند.

ابتدا میوه‌ها را به خوبی بشویید و چوب آلوها را جدا کنید. سپس آنها را درون یک قابلمه بزرگ بریزید و دو لیوان آب به آن اضافه کنید. قابلمه را روی حرارت ملایم قرار دهید تا آب به جوش بیاید. پس از رسیدن آب به جوش، شعله را کاهش دهید. یک قاشق غذاخوری نمک را روی آلوها بریزید و آنها را به خوبی هم بزنید؛ اضافه کردن نمک به مایه جلوی رشد قارچ در لواشک را می‌گیرد.

حتماً در قابلمه در نگذارید، زیرا ممکن است آب و کف آلوها از لبه قابلمه بریزد و روی اجاق پخش شود. هر چند دقیقه یکبار، آلوها را هم بزنید، اما دیگر آب اضافه نکنید. مایه باید به جوش برسد تا غلیظ شود. هرچه غلظت مایه بیشتر باشد، طعم و عطر نهایی لواشک بهتر خواهد بود.

پس از یک یا دو ساعت که مایه آلوها شبیه آش شده است، شعله را خاموش کنید. در این مرحله از روش تهیه لواشک، هسته آلوها به راحتی از گوشت آنها جدا می‌شود. قابلمه را کنار بگذارید تا مایه خنک شود. در این فاصله، یک جفت دستکش، آبکش و لگنی با حجم مناسب برای مایه آماده کنید. اگر از آبکش فلزی استفاده کنید، بهتر است.

میوه‌های پخته شده را در آبکش بریزید و با دست آنها را فشار دهید و هم بزنید. گوشت میوه‌ها از پوست و هسته جدا می‌شود و مایه آن در لگن جمع می‌شود. تا زمانی که آب و گوشت آلوها کاملاً خارج شود و فقط پوست و هسته‌ها در آبکش باقی بمانند، به هم زدن را ادامه دهید. نیازی به اضافه کردن آبلیمو، آب انار یا هر ماده ترش دیگری به لواشک نیست.

در مرحله سوم روش تهیه لواشک، یک سینی یا ظرف بزرگی با حجم مناسب برای مایه لواشک انتخاب کنید. یک لایه نایلون تمیز را صاف بر روی سینی پهن کنید. سپس مایه لواشک را داخل سینی بریزید. می‌توانید سینی را کمی تکان دهید تا مایه به طور یکدست پخش شود.

در انتخاب مکان قرار دادن سینی، بهتر است اگر امکانش وجود دارد، آن را در مکانی قرار دهید که به طور مستقیم نور آفتاب به آن بتابد. اگر امکان دسترسی به نور آفتاب نیست، سینی را در محلی گرم قرار دهید تا آب در آن به سرعت تبخیر شده و مایه خشک شود. همچنین، بهتر است روی ظرف یک پارچه توری نازک بکشید تا گرد و خاک یا حشرات وارد لواشک نشوند.

با توجه به رطوبت محیط، لواشک‌ها طی ۲ تا ۶ روز خشک خواهند شد. هر روز سینی را بررسی کنید و وضعیت را بررسی کنید. مراقب باشید لواشک‌ها بیش از حد خشک نشوند.

لواشک‌های خشک شده و آماده را می‌توانید با چاقو یا قیچی به شکل نوارهای باریک ببرید. توصیه می‌کنیم لواشک‌ها را در داخل یک ظرف درب دار یا ظرف پلاستیکی نگهداری کنید.

طرز تهیه لواشک سیب

با توجه به اکثریت میوه‌های گوشت‌دار، می‌توانید لواشک تهیه کنید.

می‌توانید از میوه‌های متنوعی مانند سیب، انواع آلوچه، آلبالو، گیلاس، گلابی، زغال اخته، زرشک و کیوی برای تهیه لواشک استفاده کنید. با توجه به مقدار و رقیق بودن مواد، باید تا رسیدن به غلظت مناسب مایه، آن را بجوشانید.

طرز تهیه لواشک انار

انار به عنوان یکی از میوه‌های بومی ایران، یک میوه بسیار محبوب و ارزشمند از نظر تغذیه‌ای است. رب انار نیز از انار تهیه می‌شود و در بسیاری از غذاهای سنتی ایرانی استفاده می‌شود. برای تهیه لواشک انار، باید توجه داشته باشید که باید آب انار را جدا کرده و آن را به اندازه‌ای بجوشانید که تبدیل به یک رب غلیظ شود. سپس رب را روی یک سطح مناسب به صورت یکنواخت پهن کنید و منتظر بمانید تا کاملاً خشک شود.

آموزش تهیه لواشک در فر

اگر امکان استفاده از نور آفتاب یا محیط گرم برای خشک کردن لواشک را ندارید، می‌توانید از فر استفاده کنید. برای این کار، فر را در دمای پایین‌ترین درجه حرارت گرم کنید و سینی حاوی لواشک را درون فر قرار دهید. سپس به مدت یک ساعت به آن نظارت کنید و به طور مکرر سرکشی کنید تا از خشک شدن یکنواخت سطح و مغز لواشک اطمینان حاصل شود. در هر حال، توجه داشته باشید که خشک شدن طبیعی و به مدت زمان طولانی، برای حفظ مزه و خواص مفید لواشک، توصیه می‌شود.

راز خوشمزگی لواشک

مایه لواشک به تنهایی قابلیت ایجاد طعم خوب را دارد و نیازی به اضافه کردن مزه‌دهنده‌ها ندارد؛ اما در صورت تمایل، در مرحله پخت میوه، می‌توانید مقداری شکر به مایه اضافه کنید تا به طور کامل طعم بگیرد.

کیوی خاصیت اسیدی زیادی دارد و به همین دلیل زمان طولانی‌تری برای خشک شدن نیاز دارد. بهتر است مقداری مایه آلو را به کیوی اضافه کنید تا کیفیت لواشک بهبود یابد.

اگر سینی بزرگی در اختیار ندارید، می‌توانید یک سفره را در سطحی صاف پهن کنید و روی آن نایلون بگسترانید. سپس مایه لواشک را روی نایلون بریزید. حتماً مراقب باشید تا سفره در مسیر عبور و جابجایی نباشد و هیچ چیزی داخل آن نیفتد تا لواشک به طور کامل خشک شود. همچنین، روی لواشک می‌توانید یک توری قرار دهید.

در آپارتمان، برای خشک کردن لواشک می‌توانید از پنکه استفاده کنید.

در هنگام ریختن مایه، توجه کنید که ضخامت آن را نه خیلی زیاد و نه خیلی کم بگذارید. مایه ضخیم ممکن است زمان بیشتری برای خشک شدن نیاز داشته باشد و مایه خیلی نازک پس از خشک شدن مانند پلاستیک به رفتار دارد.

لواشک خاصیت اسیدی دارد. بعد از مصرف آن، بهتر است مقداری آب بنوشید تا باقیمانده‌ها از روی دندان‌ها شسته شوند. باقیمانده ترکیبات اسیدی در دهان می‌توانند مینای دندان‌ها را ضعیف کرده و خطر پوسیدگی دندان را افزایش دهند.

آخرین بروز رسانی در : چهارشنبه 31 خرداد 1402

1 دیدگاه

  • رمضان ژوئن 24, 2023 در 1:59 ب.ظ

    سلام بهترین لواشک دنیا رو دارم درست میکنم لواشک فوق العاده خوشمزه که در مرحله تهیه از تخصص قنادی وبستنی استفاده میکنم دوست دارم روزی همه ایرانیان ازاین لواشک بچشن و لذت ببرن

کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام مُچُم و لینک مستقیم بلا مانع است.