;
راز خوشمزگی خاگینه و نکات پخت خاگینه و فوت کوزه گری خاگینه خوشمزه - مُچُم
راز خوشمزگی خورشت سبزی و ادویه برای خوشمزه شدن قورمه سبزی

راز خوشمزگی خورشت سبزی و ادویه برای خوشمزه شدن قورمه سبزی

راز خوشمزگی خورشت سبزی راز خوشمزگی خورشت سبزی و ادویه برای خوشمزه شدن قورمه سبزی و نکات قورمه سبزی در سایت مچم.امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گیرد. قورمه سبزی به جرأت …

راز خوشمزگی آبگوشت سنتی متنجنه و نکات پخت آبگوشت سنتی متنجنه

راز خوشمزگی آبگوشت سنتی متنجنه و نکات پخت آبگوشت سنتی متنجنه

راز خوشمزگی آبگوشت سنتی متنجنه راز خوشمزگی آبگوشت سنتی متنجنه و نکات پخت آبگوشت سنتی متنجنه در سایت مچم.امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گیرد. آبگوشت متنجنه یا مطنجنه یکی از غذاهای …

راز خوشمزگی چلو و نکات پخت چلو و فوت و فن چلوی زعفرانی چیست

راز خوشمزگی چلو و نکات پخت چلو و فوت و فن چلوی زعفرانی چیست

راز خوشمزگی چلو راز خوشمزگی چلو و نکات پخت چلو و فوت و فن چلوی زعفرانی چیست در سایت مچم.امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گیرد. چلو یک نوع غذای برنجی است …

راز خوشمزگی خاگینه

خاگینه تابه ای ساده طرز تهیه خاگینه ساده پفی طرز تهیه خاگینه ساده با آرد خاگینه فوری خاگینه ساده برای شام طرز تهیه خاگینه تبریزی طرز تهیه خاگینه ترکیه طرز تهیه خاگینه ساده برای صبحانه

راز خوشمزگی خاگینه و نکات پخت خاگینه و فوت کوزه گری خاگینه خوشمزه در سایت مچم.امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گیرد.

خاگینه، یکی از غذاهای خوشمزه ایرانی است که به طور معمول در سراسر ایران پخته می‌شود. برای افزایش خوشمزگی خاگینه خود، باید نکات زیر را رعایت کنید که در ادامه به شما آموزش داده می‌شود.

خاگینه چیست

در زبان فارسی، خاگینه یا خایگینه به یک خوراکی خوشمزه اشاره دارد که با ترکیب زرده و سفیده تخم مرغ و سپس سرخ کردن آن در روغن یا کره تهیه می‌شود. آرد و تخم مرغ از مواد اصلی در تهیه این خوراکی استفاده می‌شوند.

یک نوع خاگینه نازک به نام قیقاناخ یا قیقاناق، در شهرهای زنجان و تبریز تهیه می‌شود و به عنوان صبحانه با چای سرو می‌شود. تفاوت اصلی قیقاناخ با سایر نوع خاگینه‌ها، عدم استفاده از شربت در تهیه آن است. به عبارت دیگر، در قیقاناخ، شکر از ابتدای فرآیند تهیه به عنوان یکی از مواد اصلی استفاده می‌شود تا آن را شیرین کند.

در کل، خاگینه یکی از خوراکی‌هایی است که در اکثر مناطق ایران مورد توجه و استفاده قرار می‌گیرد و با تنوع در استفاده از مواد اصلی، می‌توان طعم‌های متنوعی را به دست آورد.

مواد لازم برای تهیه خاگینه معمولی

آرد ———–> ۱ لیوان

تخم مرغ ———–>  ۳ عدد

زعفران دم کرده ———–> نصف استکان

شیره ———–> نصف لیوان

ماست ———–> نصف لیوان

بکینگ پودر ———–> ۱ قاشق چایخوری

آموزش پخت خاگینه

ابتدا، تخم مرغ‌ها را جدا می‌کنیم و زرده و سفید آنها را به ترتیب در دو ظرف جداگانه به مدت ۳-۵ دقیقه با یک میکسر برقی خوب می‌زنیم. برای سفیده کردن سفیده‌ها، نیازی به زدن زیاد آنها نیست؛ فقط کافی است حجمشان بیشتر شود و روی آنها پف بیاید. زرده‌ها را هم تا زمانی که کاملاً کرمی و کشدار شده‌اند، خوب می‌زنیم.

حالا تخم مرغ‌های آماده را با هم ترکیب کرده و شیره، زعفران دم‌کرده و ماست را به همراه زعفران دم‌کرده با هم مخلوط می‌کنیم. سپس آرد و بکینگ پودر را با هم الک کرده و به مخلوط تخم مرغ و مایه خاگینه اضافه می‌کنیم. همه مواد را خوب با هم مخلوط کرده و مایه خاگینه‌ی ما آماده است.

سپس در یک تابه مناسب روی حرارت متوسط، مایه خاگینه را ریخته و به همه طرف‌های تابه تا زمانی که سبک شده و طرف زیرین خاگینه قهوه‌ای رنگ شده، راه می‌اندازیم. پس از آماده شدن هر یک از طرف‌های خاگینه، آن را برمی‌گردانیم تا طرف دیگر آن نیز بپزد. سپس خاگینه را در ظرف مورد نظر سرو می‌کنیم و با توجه به سلیقه، آن را تزئین می‌کنیم.

راز و رمز خوشمزه شدن خاگینه چیست

توجه داشته باشید که وجود خاگینه‌های مختلف با توجه به افزودنی‌های استفاده شده در آنها، امکانپذیر است، به عنوان مثال خاگینه گردو.
برای تزئین، می‌توانید از خلال پسته و پودر پوسته پسته استفاده کنید.
برای داشتن خاگینه‌ای با قالب، خاگینه را در قالب دلخواه ریخته و در فر یا روی شعله گاز آماده می‌کنیم.
همچنین به جای استفاده از شیره، می‌توانید شربت بار (ترکیبی از ۲ لیوان شکر به همراه ۱ لیوان آب و عرق هل و گلاب) تهیه کنید و جایگزین کنید.

مواد لازم برای تهیه خاگینه تبریزی

تخم مرغ ———–> ۵ عدد
آرد ———–> ۵ قاشق غذاخوری
ماست شیرین ———–> ۵ قاشق غذاخوری
بکینگ پودر ———–> ۱ قاشق غذاخوری
پودر وانیل ———–> ۱ قاشق مرباخوری
روغن یا کره ———–> به مقدار لازم

مواد لازم برای شربت خاگینه تبریزی

آب ———–> ۱ لیوان
شکر ———–> ۱ لیوان
گلاب ———–> نصف لیوان
هل ———–> ۴ عدد
زعفران دم کرده ———–> نصف قاشق غذاخوری

آموزش تهیه شربت خاگینه تبریزی

برای تهیه شربت خاگینه تبریزی، ابتدا یک قابلمه مناسب را در اختیار بگیرید و داخل آن آب و شکر را با هم مخلوط کنید. سپس دانه‌های هل را به آن اضافه کرده و قابلمه را روی حرارت گاز قرار دهید تا شکر کاملاً در آب حل شده و شربت قوام بیابد. پس از آن که شربت خاگینه قوام آمد و به غلظت مناسب رسید، گلاب و زعفران را به آن اضافه کنید. سپس قابلمه را از روی حرارت برداشته و شربت را در یک ظرف مناسب قرار داده و به داخل یخچال بگذارید تا خنک شود.

حتماً به یاد داشته باشید که طبق طرز تهیه خاگینه تبریزی، اگر شربت داغ روی خاگینه بریزید، احتمال خمیر شدن آن زیاد می‌شود. بنابراین، بهتر است که پس از خنک شدن شربت، آن را برای سرو کردن در کنار خاگینه قرار دهید.

آموزش پخت خاگینه تبریزی

تخم‌مرغ‌ها را در یک ظرف مناسب بشکنید و سپس وانیل را به آن بیفزایید. سپس با چنگال به خوبی آن‌ها را همزنی کنید تا ترکیبی یکدست حاصل شود.

سپس، آرد الک شده، بیکینگ پودر و ماست را به مخلوط تخم‌مرغ اضافه کرده و با دقت آن‌ها را با یکدیگر مخلوط نمایید تا یک خمیر یکدست تشکیل شود.

مقداری روغن یا کره را در یک ماهیتابه قرار داده و آن را روی حرارت قرار دهید تا داغ شود. پس از آن، خمیر تخم‌مرغ را به آرامی درون ماهیتابه بریزید و به طور یکنواخت آن را سرخ کنید.

بعد از سرخ شدن یک طرف خاگینه، آن را برگردانید و طرف دیگر را نیز به همین روش سرخ کنید. سپس، با یک دستمال کاغذی، اضافی روغن را از خاگینه جمع آوری کنید.

شربت خنک شده را بر روی خاگینه بریزید و آن را به آرامی روی حرارت قرار دهید تا شربت جذب شود.

خاگینه تبریزی را در یک ظرف مناسب بریزید و آن را با مغز گردو، دارچین و گل محمدی خشک شده تزیین کنید.

مواد لازم برای داخل خاگینه تبریزی مغزدار

پودر هل ———–> نصف قاشق چای ‌خوری
پودر گل محمدی یا گل سرخ ———–> نصف قاشق چای ‌خوری
پودر دارچین ———–> نصف قاشق چای ‌خوری
مغز گردو ———–> به مقدار لازم

آموزش تهیه خاگینه تبریزی مغزدار

برای تهیه خاگینه تبریزی مغزدار، شما می‌توانید مواد خاگینه را با استفاده از همان دستوری که پیشتر توضیح داده شد، آماده کنید. سپس، موادی مانند پودر هل، پودر گل محمدی، پودر دارچین و مغز گردو خرد شده را با هم مخلوط کنید. نصفی از مواد خاگینه را در داخل یک ماهیتابه بریزید و آن را در تابه قرار دهید تا کمی سفت شود و ارتباط خوبی با خودش برقرار کند. سپس، مخلوطی که قبلاً برای خاگینه تبریزی مغزدار آماده کرده‌اید را روی آن بریزید. سپس، باقی مواد خاگینه را روی آن بریزید و دوباره آن را در ماهیتابه قرار دهید تا خاگینه تبریزی مغزدار شما آماده شود. در پایان، مطابق طریقه‌ی تهیه خاگینه تبریزی، شربت خنک شده یا شیره انگور را روی خاگینه بریزید.

آموزش تهیه خاگینه تبریزی هویج

برای تهیه خاگینه تبریزی هویج، ابتدا سه کیلوگرم هویج را شسته و پوست آن‌ها را بردارید. سپس هویج‌ها را بپزید و آن‌ها را رنده کنید. در مرحله بعد، هویج‌ها را تفت دهید.

سپس، یک تخم مرغ، یک و نیم پیمانه آرد و یک و نیم پیمانه آب را با هم ترکیب کنید و به خوبی هم بزنید. سپس، هویج‌های تفت داده شده را که در حال حاضر خنک شده‌اند، به همراه زعفران به این مخلوط اضافه کنید و دوباره هم بزنید.

حالا مایه خاگینه هویج شما آماده سرخ کردن است. توجه داشته باشید که در تهیه خاگینه هویج، استفاده از ماست لازم نیست.

آموزش تهیه خاگینه با شیر

در روش تهیه خاگینه تبریزی با شیره، شربت یا شیر، ابتدا باید شیره، شربت یا شیر خود را آماده کنید. سپس، برای تهیه مایه خاگینه، تخم مرغ و شیر را با هم مخلوط کنید و آن‌ها را هم بزنید تا به طور کامل ترکیب شوند. سپس، آرد، بیکینگ پودر و وانیل را به آرامی به مواد اضافه کرده و به صورت همزمان هم بزنید تا مواد با هم ترکیب شوند و مایه خاگینه شما آماده شود.

در مرحله بعد، می‌توانید خاگینه را با استفاده از یک ماهیتابه سرخ کنید. برای این کار، ماهیتابه را روی حرارت متوسط گرم کنید و یک قاشق غذاخوری از مایه خاگینه را درون ماهیتابه بریزید. سپس، مواد خاگینه را به صورت یکنواخت در هم بزنید و منتظر شوید تا یک طرف خاگینه طلایی رنگ شود. سپس، خاگینه را برگردانید و به همین روش، دیگری از مایه خاگینه را به ماهیتابه اضافه کرده و خاگینه را به رنگ طلایی سرخ کنید.

در نهایت، خاگینه را از ماهیتابه خارج کرده و روی کاغذ آشپزی قرار داده تا اضافه روغن جذب شود. پس از خنک شدن، خاگینه را روی ظرف سرو قرار داده و با شیره، شربت یا شیر خنک شده سرو کنید.

آموزش تهیه خاگینه ساده برای شام

شما می‌توانید خاگینه را به عنوان یک وعده غذایی سبک برای شام نیز استفاده کنید. برای آماده کردن آن، ابتدا تخم مرغ و ماست را با هم به خوبی مخلوط کنید. سپس آرد و بیکینگ پودر را به آرامی به مخلوط خاگینه اضافه کنید. برای افزودن طعم و ظاهر بهتر به خاگینه، می‌توانید از سبزیجاتی مانند سبزی کوکو، نعنا و تره کوهی خرد شده در مایه خاگینه استفاده کنید.

سپس مایه خاگینه را درون یک ماهیتابه حاوی روغن سرخ کنید. با این روش ساده و سریع، خاگینه شما برای شام آماده می‌شود.

خاگینه تابه ای ساده طرز تهیه خاگینه ساده پفی طرز تهیه خاگینه ساده با آرد خاگینه فوری خاگینه ساده برای شام طرز تهیه خاگینه تبریزی طرز تهیه خاگینه ترکیه طرز تهیه خاگینه ساده برای صبحانه

آموزش تهیه خاگینه تبریزی رولتی

برای تهیه خاگینه تبریزی رولتی یا رولی، ابتدا مایه خاگینه را طبق دستورات قبلی آماده می‌کنیم. سپس برای ساخت رول، مایه خاگینه را به صورت بسیار نازک روی یک ماهیتابه پخش کرده و آن را سرخ می‌کنیم. سپس کمی از شربت سرد را روی خاگینه گرم می‌ریزیم و مغز خاگینه را که از قبل آماده کرده‌ایم روی خاگینه پخش می‌کنیم و به آرامی آن را رول می‌کنیم. در پایان، روی رول باقی‌مانده از شربت خاگینه تبریزی را می‌ریزیم و با استفاده از یک چاقوی تیز رولت خاگینه را برش می‌زنیم. خاگینه تبریزی رولی شما آماده سرو شدن است.

راز خوشمزگی خاگینه تبریزی

مایه خاگینه را درون تابه قرار داده و آن را به صورت قاشق قاشق سرخ کنید. شعله را زیر تابه پخش کنید تا خاگینه به صورت یک لقمه سفت شده و جلوی هم پاشیدن را بگیرید.

به جای شربت، می‌توانید از شیره انگور برای سرو خاگینه استفاده کنید.

همچنین، خاگینه را می‌توان در فر به صورت کیکی پخت. برای این کار، خاگینه را با حرارت ۱۷۰ درجه داخل فر قرار داده و تا زمانی که مواد به چنگال چسبند، پخت را ادامه دهید.

مقدار تخم مرغ، ماست و آرد در طرز تهیه خاگینه تبریزی به یک اندازه است، بنابراین می‌توانید مواد را به صورت کمتر یا بیشتری تغییر دهید. به عنوان مثال، با استفاده از ۲ عدد تخم مرغ، ۲ قاشق غذاخوری ماست و ۲ قاشق غذاخوری آرد، خاگینه را تهیه کنید.

شربت را به خاگینه اضافه کنید تا خمیر نشود، اما توجه داشته باشید که میزان شیرینی شهد یا شربت خاگینه تبریزی کاملاً به سلیقه شما بستگی دارد، بنابراین می‌توانید مقدار شیرینی را به دلخواه تنظیم کنید.

چند دقیقه قبل از خاموش کردن شعله، می‌توانید به لبه‌های خاگینه داخل تابه، مقداری شکر بپاشید تا لبه‌ها کمی سفت‌تر شوند و ظاهر زیباتری داشته باشند.

حتماً به این نکته توجه داشته باشید که خاگینه باید گرم و داغ باشد در حالی که شربت باید سرد باشد یا برعکس، خاگینه باید سرد و شربت باید گرم باشد. این تضاد باعث ایجاد شوک حرارتی می‌شود که سبب می‌شود شربت به خوبی در خاگینه جذب شود و بهترین عملکرد را از خاگینه به دست آورید.

آخرین بروز رسانی در : جمعه 30 تیر 1402

2 دیدگاه

 • ح م جولای 21, 2023 در 2:08 ب.ظ

  یک نوع خاگینه ساده که خیلی هم خوشمزه وکم خرج است
  موادلازم
  تخم مرغ چهارعدد
  شوید دوقاشق غذاخوری
  نمک وفلفل سیاه زردچوبه به میزان لازم
  مواد رو با هم مخلوط می کنیم ودر ماهی تابه که ازقبل روغن ریختیم وداغ شده می ریزیم ومانند کوکو سرخ می کنیم
  نوش جان
  شیره انگور هم بنا به ذائقه سرو میشه

 • فرجی جولای 22, 2023 در 7:43 ب.ظ

  البته نه این وقت از سال🤔

کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام مُچُم و لینک مستقیم بلا مانع است.